NIEZBĘDNIK KIEROWCY - BĄDŹ MĄDRY PO SZKODZIE


Wielu kierowców z którymi spotykam się w pracy, bardzo często nie wie jakie kroki ma zrobić, co załatwić, co wypełnić kiedy biorą udział w szkodzie komunikacyjnej. Dlatego dzisiaj opowiem wam, na co warto zwrócić uwagę, kiedy ktoś w was wjedzie i uszkodzi wasze auto.


BĄDŹ MĄDRY PO SZKODZIE

NIEZBĘDNIK KIEROWCY - BĄDŹ MĄDRY PO SZKODZIE
źródło

W swoim życiu brałam jako kierowca udział w dwóch kolizjach. Pierwszą zaliczyłam, kiedy prawo jazdy miałam 3 miesiące. Dostałam mandat i 6 punktów karnych. No i auto było siostry, więc bury od niej dostałam gratis! Auto naprawiliśmy, kolizja poszła w zapomnienie. Powiem wprost - zdarza się!

Druga kolizja była nie z mojej winy. Byłam wtedy z Anią w 7. miesiącu ciąży. Kobieta wjechała we mnie włączając się do ruchu, nie ustąpiła mi pierwszeństwa. Lewy bok i nadkole do naprawy. Stres i nerwy (ciśnienie pewnie także!) ogromny. Poszło na "oświadczenie". Gdybym była bardziej mściwa to przyjechałaby policja i mandat by się Pani na konto doczepił. Obyło się bez obecności policjantów.

W pierwszej kolizji, nie wiem, czy byłam winna. Nie umiałam się obronić, byłam młodym kierowcą, mandat zabrałam ze sobą. Przeszłość. W drugiej kolizji ewidentnie to nie była moja wina. Bardziej niż uszkodzenia auta, bolały słowa tamtej kobiety. Ale to także przeszłość.

Żyjemy w takim pędzie, jesteśmy tak zabiegani, że wystarczy chwila a wjedziemy komuś swoim autem w "dupę". Musimy być bardziej uważni i ostrożniejsi.

DOPŁATA DO ODSZKODOWANIA

Przy zawieraniu polisy, narzekamy, że składka wysoka. Po kolizji narzekamy, że towarzystwo za mało nam wypłaciło odszkodowania. Można oddać taką sprawę w ręce firm, które się takimi sprawami zajmują. Dopłata do odszkodowania, kiedy możemy się odwołać czasami jest wskazana, zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy naprawić auto tak jak należy. Rzeczoznawca jest także człowiekiem, może czasami czegoś nie odnotować jak należy.  Myślę, że ten się nie myli kto nic nie robi. Chociaż tacy ludzie powinni się cieszyć - mają mniej problemów na głowie!

Dlatego, bardzo ważne jest nasze zachowanie po szkodzie. Nie rzucajmy wyzwiskami w stronę drugiej osoby, nie unośmy się gniewem bo to jeszcze nam bardziej zaszkodzić może. Jeśli możemy, dogadajmy się między sobą, nie wzywajmy policji do zniszczonego zderzaka, bo gratis zarobimy mandat i punkty karne.

Poprawnie wypełnijmy oświadczenie, pamiętając o takich danych jak:

- dane osób biorących w zdarzeniu,
- numer polisy OC
- numer PESEL (Numer dowodu nic nam nie mówi, bo dowód się zmienia co kilka lat a PESEL mamy na stałe).
- warto mieć numer telefonu (tak na wszelki wypadek)
- a także prawidłowo napisać na oświadczeniu przebieg zdarzenia i zniszczenia.
Oświadczenie musi być napisane w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach!


Mam nadzieję, że niezbędnik kierowcy będzie dla Ciebie pomocny! Jeśli masz jakieś pytania - pisz na maila kobiecamama@op.pl

Prześlij komentarz

Instagram

Copyright © Kobiecy blog parentingowy | kobieca-mama.pl. Designed by OddThemes