NIEZBĘDNIK KIEROWCY VOL.II - JAK UZYSKAĆ ODSZKODOWANIE Z OC SPRAWCY?


Wypadki chodzą po ludziach, albo nawet jeżdżą. Jeśli bierzemy pod uwagę nasze auta. Czasami wystarczy kilka sekund by komuś wjechać w zderzak. Dzisiaj zdradzę wam, jak uzyskać odszkodowanie oc z ubezpieczenia sprawcy, kiedy dojdzie do kolizji czy wypadku. Zapraszam do czytania!

Mam nadzieję, że nie będziecie musieli korzystać z tego wpisu. Jednak z doświadczenia wiem, że kolizje na drogach to "chleb powszedni". Sama będąc za kółkiem byłam dwa razy poszkodowana. Raz kiedy byłam w siódmym miesiącu ciąży. Niezbyt przyjemnie to wspominam, bo trafiła mi się całkiem wredna baba, ale o tym może opowiem wam innym razem. 

Kiedy dojdzie do kolizji czy wypadku, w którym to wy jesteście poszkodowani a ktoś inny jest sprawcą, można: 

 • dogadać się między sobą bez policji i pisania oświadczenia o szkodzie. Jednak nie polecam tego rozwiązania, bo może zdarzyć się tak, że wcześniejsza zapłata nie wystarczy na naprawę auta. 
 • napisać oświadczenie o zdarzeniu bez wzywania policji na miejsce zdarzenia. 
 • jeśli nie dojdziemy do porozumienia ze sprawcą zdarzenia wtedy wzywamy policję, a tu już pewnie posypią się mandaty. 

Zakładając, że piszecie oświadczenie o zdarzeniu - musicie spisać dane sprawcy i swoje, a także trzeba wiedzieć do kogo wysłać takie oświadczenie o kolizji. Można to zrobić na dwa sposoby.
Pierwszym z nich jest dopełnienie takich formalności u naszego ubezpieczyciela, jeśli towarzystwo daje nam taką możliwość. Jeśli tak, wysyłamy oświadczenie o zdarzeniu, a potem czekamy na kontakt towarzystwa i wycenę naprawy naszego pojazdu. Formalności z ubezpieczycielem sprawcy załatwia wtedy nasze towarzystwo. My tylko wysyłamy oświadczenie a potem czekamy na wycenę i wypłatę odszkodowania. Oczywiście finalnym etapem całego zajścia jest naprawa pojazdu. Ale tego to już chyba nie muszę wam mówić. 

Odszkodowanie oc możecie uzyskać bezpośrednio od ubezpieczyciela sprawcy całego zajścia. Wtedy wszystkie dokumenty wysyłacie do nich, to oni wyceniają na jaką kwotę będzie wypłacone odszkodowanie.

Na rynku istnieją także różne firmy, które zajmują się takimi formalnościami, jeśli ty nie masz na to czasu i chęci.
Mam jednak nadzieję, że ta wiedza nie będzie wam potrzebna. Jeśli jednak coś takiego się wydarzy, warto wiedzieć jakie możemy podjąć kroki by całe zajście naprawić.

2 komentarze :

 1. Szkoda, że tak mało osób porusza tak ważne tematy. Może to spotkać każdego z nas, a świadomość co robić po wypadku jest znikoma. Brawo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ;) Może komuś pomogę "Niezbędnikiem kierowcy" :)

   Usuń

Instagram

Copyright © Kobiecy blog parentingowy | kobieca-mama.pl. Designed by OddThemes