3 ważne formalności po porodzie


Na świat przyszedł mały człowiek, wielki cud, kruszynka... Jako świeżo upieczeni rodzice powinniście po porodzie załatwić kilka bardzo ważnych formalności. Jakich?


REJESTRACJA DZIECKA W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO

Pierwszą, najważniejszą formalnością jest rejestracja dziecka i nadanie mu numeru PESEL. Taką formalność załatwi Twój mąż, a jeśli jeszcze nie jesteście po ślubie będziesz musiała być obecna także i Ty podczas tych formalności. Jeżeli dziecko urodziło się w Pruszkowie, udajesz się do USC w Pruszkowie, jeżeli w Żyrardowie to jedziesz do USC w Żyrardowie i tak dalej.

UBEZPIECZENIE DZIECKA

Kolejnym ważnym krokiem na ścieżce formalności, jest ubezpieczenie dziecka. Masz na to 7 dni od chwili urodzenia. Jeżeli pracujesz na etacie, wypełniasz oświadczenie, które oddajesz swojemu pracodawcy, i to pracodawca wysyła dokumenty do ZUS. Jeżeli prowadzisz własną działalność, i korzystasz z usług księgowej, to ona wysyła to za Ciebie. Więc nie musisz nigdzie jeździć ;)

WYBÓR PRZYCHODNI I PEDIATRYNastępnym Twoim krokiem będzie wybór przychodni, w której będziesz leczyła swoje dziecko. Jeżeli to nie jest Twoje pierwsze dziecko, problem masz już z głowy. Jeżeli pierwsze, to warto zapytać znajome mamy jakiego pediatrę polecają.


Wiem, że o tym każdy powinien pamiętam, jeszcze zanim nastąpi wyjście ze szpitala i całe to cudowne zamieszanie, wizyty gości, którzy chcą zobaczyć maluszka, ale czasami jest tak, że o czymś zapomnimy. Dlatego postanowiłam lekko o tych najważniejszych formalnościach Wam przypomnieć :)


Pozdrawiam,
Kobieca Mama

2 komentarze :

  1. My z ojcem dziecka nie jesteśmy po ślubie, ale teraz jest możliwość dokonania w USC uznania dziecka poczętego jeszcze w ciązy. Wówczas po porodzie może jeden rodzic zarejestrować dziecko ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy Ani tego nie było, albo nie wiedzieliśmy o tym. Dziękuje, za nowe informacje :-)

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Copyright © Kobiecy blog parentingowy | kobieca-mama.pl. Designed by OddThemes